flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок звернення до суду

ВИТЯГ

Цивільний процесуальний кодекс України

 


Стаття 15. Компетенція судів щодо розгляду цивільних справ

 

1. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо:

 

1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин;

 

2) виключено; 

 

3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

 

2. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

 

3. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження.

 

4. Суди розглядають справи про оскарження рішень третейських судів, про видачу виконавчих листів на примусове виконання рішень третейських судів, про оспорювання рішень міжнародного комерційного арбітражу, а також про визнання та надання дозволу на виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу.

 

 

Стаття 109. Підсудність справ за місцезнаходженням відповідача

 

1. Позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.

 

2. Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням.

 

Стаття 113. Підсудність кількох вимог, пов'язаних між собою

 

1. Позови до кількох відповідачів, які проживають або знаходяться в різних місцях, пред'являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача.

 

2. Зустрічний позов незалежно від його підсудності пред'являється в суді за місцем розгляду первісного позову.

 

Стаття 114. Виключна підсудність

 

1. Позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

 

2. Позови про зняття арешту з майна пред'являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

 

3. Позови кредиторів спадкодавця, що подаються до прийняття спадщини спадкоємцями, пред'являються за місцезнаходженням спадкового майна або основної його частини.

 

4. Позови до перевізників, що виникають з договорів перевезення вантажів, пасажирів, багажу, пошти, пред'являються за місцезнаходженням перевізника.

 

Справи про арешт судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, розглядаються судом за місцезнаходженням морського порту України, в якому перебуває судно, або порту реєстрації судна.

 

 

Стаття 120. Подання копії позовної заяви та доданих до неї документів

 

1. Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

 

2. Правила цієї статті щодо подання копій документів не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, завданої внаслідок злочину чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.

 

 

Стаття 121. Залишення позовної заяви без руху, повернення заяви

 

1. Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.

 

2. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 119 і 120 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

 

3. Крім цього, заява повертається у випадках, коли:

 

1) позивач до відкриття провадження у справі подав заяву про повернення йому позову;

 

2) заяву подано недієздатною особою;

 

3) заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи;

 

4) справа не підсудна цьому суду;

 

5) подана заява про розірвання шлюбу під час вагітності дружини або до досягнення дитиною одного року без дотримання вимог, встановлених Сімейним кодексом України;

 

6) подана заява без дотримання порядку, визначеного частиною третьою статті 118 цього Кодексу.

 

4. Про повернення позовної заяви суддя постановляє ухвалу.

 

5. Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.